Wymiana filtra przeciwpyłkowego

Za brzydki zapach i zaparowanie szyb zwykle obwiniamy „klimę", a to błąd. Często odpowiada za nie filtr przeciwpyłkowy.

Kiedy dni stają się coraz cieplejsze, często okazuje się, że skuteczność chłodzenia w naszym aucie jest niewystarczająca. Jeśli zamiast świeżego powietrza z nawiewów wydobywa się zapach stęchlizny, a szyby auta nadmiernie zaparowują, wielu kierowców zastanawia się, w czym tkwi problem, skoro układ klimatyzacji został napełniony? Za wymienione objawy odpowiada zazwyczaj zapchany filtr przeciwpyłkowy.
Zapchany filtr nie tylko obniża komfort podróżowania i negatywnie wpływa na nasze zdrowie, lecz także powoduje przeciążenie silnika dmuchawy. W skrajnym przypadku może doprowadzić do jego przegrzania, a koszt naprawy będzie kilkakrotnie wyższy niż cena filtra.

Filtry przeciwpyłkowe (kabinowe) mają za zadanie oczyszczać powietrze, które zasysane jest bezpośrednio znad drogi, a następnie wtłaczane jest przez układ wentylacji lub klimatyzację do kabiny pasażerskiej samochodów.
Filtry te mają ogromny wpływ na samopoczucie kierowcy. Szybko pojawiające się uczucie zmęczenia, katar sienny, łzawienie lub trudności w oddychaniu mają zdecydowanie negatywny wpływ na refleks kierowców i mogą stanowić realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Można temu zapobiec, stosując filtry przeciwpyłkowe.

Filtr zatrzymuje większość pyłków roślin, zarodników grzybów, kurzu, dymu, cząstek asfaltu, drobin gumy pochodzącej ze ścieranych opon, kwarcu i innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu atmosferycznym zgromadzonym nad jezdnią. Filtr kabinowy wychwytuje bardzo małe cząstki o średnicy większej niż 0,6 mikrona.
Filtr przeciwpyłkowy z węglem aktywnym wykazuje jeszcze większa skuteczność. Oprócz cząstek stałych, zatrzymuje on dodatkowo szkodliwe składniki gazów spalinowych oraz nieprzyjemne zapachy.

Podczas filtrowania dużych ilości zanieczyszczonego powietrza, filtr sukcesywnie się zapycha, chłonąc coraz więcej zanieczyszczeń w przestrzenie znajdujące się między porami włókniny. Wolne przestrzenie filtrujące przepuszczają coraz mniej powietrza, z czasem ulegają całkowitemu zapchaniu.

Objawy zapchania filtra:

● Nadmierne zaparowanie szyb po uruchomieniu wentylatora - spowodowane kumulowaniem się wilgoci w kurzu i innych zanieczyszczeniach nagromadzonych w filtrze kabinowym.
● Zapach stęchlizny wydobywający się z kratek wentylacyjnych - pochodzi najczęściej z gnijących resztek organicznych zbierających się w filtrze.
● Obniżona wydajność nawiewu - spowodowana zmniejszeniem przepustowości zapchanego filtra przeciwpyłkowego. Długo niewymieniany, zanieczyszczony filtr przepuszcza cztery razy mniej powietrza niż nowy.

Filtr należy wymieniać co 15 tysięcy km przebiegu lub przynajmniej raz do roku.

Cena filtra przeciwpyłkowego (kabinowego) uzależniona jest od marki i rocznika pojazdu
Filtry nowe:
Filtry do wymiany:
AUTO-POMOC
Zamość
Świadczymy usługi całodobowej autopomocy i autoholowania

Tel. 501 473 692

Partnerzy

Kreator stron www - szybka strona internetowa